Jeśli chcesz być sprawny seksualnie, ruszaj się!

Ruszać się a po co?

Jakiś czas temu słuchałem podcastu na kanale Strefa Psyche Uniwerystetu SWPS (który polecam z całego serca), była to rozmowa z seksuologiem i psychologiem Andrzejem Gryżewskim o nazwie “Seksualność mężczyzn, a poczucie wstydu”. Poruszył on podczas rozmowy wiele aspektów, które są ważne w życiu mężczyzny. Ten podcast natchnął mnie do publikacji tego wpisu.

Na drodze mężczyzny pojawia się wiele wymagań odnośnie jego zachowania i sukcesów. Także w sferze seksualnej. To nie jest tak, że tylko kobiety na tym świecie są krzywdzone. Każdy człowiek staje przed swoimi problemami, a widzę, że niestety często problemy mężczyzn są umniejszane. Są to niestety często schematy i poglądy krzywdzące wielu facetów nie mających tożsamości zbudowanej na solidnych fundamentach. Aby poukładać te sprawy podrzucę kilka wskazówek danych przez Pana Gryżewskiego oraz moje dodatkowe.

Seks, jako temat tabu

Chcę jeszcze dodać, że seks jest sprawą postrzeganą przez niektórych, jako temat kontrowersyjny, czy tabu. Tak naprawdę jednak jest to taka sama potrzeba, jak jedzenie, picie, załatwianie się, czy potrzeba bezpieczeństwa. I jeśli jej nie zaspokoimy to będzie to wpływać na nasze życie. Jednocześnie w przeciwieństwie do wyżej wymienionych potrzeb seks w związku jest zależny od drugiej osoby, jeśli bierzemy pod uwagę “standardy społeczne”. Uważam, że obie osoby powinny w łóżku czuć się swobodnie i nie czuć się zmuszone, czy mieć wrażenia, że trzebasię prosić” o seks. Na ten temat, jednak poświęcę oddzielny wpis. Ten dedykuję higienie życia mężczyzny, aby mieć jak największe szanse na wydłużenie etapu, w którym jesteśmy sprawni seksualnie.

Co możemy zrobić?

Co więc można zrobić i co należy wiedzieć?

  • Potrzeby seksualne zmieniają się z wiekiem
    1. W wieku 16-25 lat mężczyzna raczej nie ma problemów z erekcją i popędem. Jednak po 25 roku życia sytuacja się zmienia i należy dbać o swoje ciało, aby utrzymać swój popęd i możliwości seksualne w formie. Według Andrzeja Gryżewskiego dbanie o swoje zdrowie może spowodować, że utrzymamy formę seksualną do 50-60 roku życia. Natomiast zaniedbanie tych aspektów może sprawić, że nasze życie seksualne zacznie wygasać już w wieku 30-40 lat. Nie jest to zbyt przyjemna wizja. Dobrze pomyśleć o higienie seksualnej, jak o dbaniu o zdrowie, aby przez dłuższy czas móc cieszyć się życiem.
  • Jedz tak, żeby się nie obciążać
    1. 5 posiłków dziennie co 3-4 godziny. Jest to ważne, gdyż jeśli pochłoniesz dużą ilość jedzenia wieczorem, gdy jesteś zmęczony po pracy to bardziej będzie ci się chciało spać niż uprawiać seks. Jeśli zjesz za mało z kolei to możesz nie skupiać się na seksie, a łatwo wybić się z tego powodu, że jesteś głodny. Zaspokojenie podstawowych potrzeb, które są ważniejsze niż seks jest ważne, aby ciągnąć przyjemność z tego ostatniego. Dlatego też…
  • Wysypiaj się
    1. Śpij 7-8 godzin, aby zadbać o regenerację organizmu i wypoczynek. Jeśli człowiek jest niewyspany to łatwiej o rozdrażnienie i zły humor. Odpowiednia regeneracja pozwoli na odpoczynek zarówno fizyczny, jak i psychiczny co przekłada się na nasz nastrój.
  • Refrakcja
    1. Refrakcja jest określeniem oznaczającym okres po którym następuje możliwość powtórzenia konkretnego działania, przez komórkę lub organizm. W przypadku seksualności jest to przerwa pomiędzy dwoma stosunkami, które jesteśmy w stanie uprawiać lub orgazmów, do których możemy dojść. Jest to sprawa bardzo indywidualna i zależna od danej osoby. Ważne jest, by to zrozumieć. Organizm musi się zregenerować i odpocząć. Ewolucja tak to ukształtowała, żeby samce nie zatraciły się w uprawianiu seksu, aż do wyczerpania organizmu i śmierci, jeśli cały czas odczuwana by była taka sama przyjemność i ochota. Godzinny seks bez przerwy dobrze wygląda na filmach pornograficznych, w rzeczywistości jest to wyczerpująca aktywność fizyczna.
  • Sport
    1. Ważne jest, żeby mężczyzna zachowywał aktywność sportową. Otyłość i tłuszcze sprawiają, że testosteron zamieniany jest na estrogeny. Obniża to popęd seksualny i erekcje. Jednocześnie sport i pokonywanie swoich słabości powoduje wzrost dobrego samopoczucia.  Podczas uprawiania sportu wydzielają się też endorfiny, które działają relaksująco i antystresowo. 
  • Poczucie potrzeby zaspokojenia drugiej strony
    1. Ważna w sferze seksualnej jest higiena psychiczna dotycząca drugiej strony. Obciążanie się wymaganiami i wytycznymi dotyczącymi swojej sprawności seksualnej działa raczej negatywnie. Ważne jest, żeby zrozumieć, że w seksie obaj partnerzy mają potrzeby i mogą ciągnąć przyjemność, ale my nie jesteśmy do tego, żeby je drugiej stronie arbitralnie zapewniać. Możemy to robić i może być to super doświadczenie, jednak nie jest to nasz obowiązek. Myślenie o tym w kategorii tego co powinien “prawdziwy mężczyzna” raczej nas oddala od satysfakcji niż nas do niej przybliża. Bardziej pokrzepiającą myślą jest “chcę zaspokoić swoje potrzeby i postaram się przy tym zadbać o swoją partnerkę”.
  • Zadbaj o swoje dobre samopoczucie
    1. Złe samopoczucie może sprawiać, że nic nam nie chce się robić. Szczególnie jeśli składa się na nie wiele problemów i stresu. Aby takie oddziaływanie zminimalizować należy zadbać o siebie w sposób, jak nam pasuje. Może to być granie w gry, ciepła kąpiel, albo trening na świeżym powietrzu. Ważne jest jednak, żeby robić to na co mamy ochotę i co pozwoli nam na poprawę naszego nastroju. Szczególnie w obecnym czasie, gdzie trudniej o spotkania ze znajomymi i wyjścia towarzyskie.
  • Życie poza związkiem
    1. Jeśli jesteś w związku i ze swoją partnerką robisz praktycznie wszystko, to może być oznaka tego, że coś źle funkcjonuje. Jedna strona ma toksyczną potrzebę, żeby zapewnić jej bliskość lub nie macie innych zajęć niż własne towarzystwo. Warto nad tym się zastanowić, aby zadbać o higienę psychiczną, seksualną i życiową. Facet, który nie ma żadnych tajemnic i jest otwartą księgą kobiet nie pociąga. Bo tak jest skonstruowany człowiek, interesują nas zagadki i niewyjaśnione sprawy, chcemy je poznać i “rozwiązać”. 

W razie problemów…

Jeśli masz jakieś problemy z życiem seksualnym udaj się do specjalisty seksuologa lub psychoterapeuty. Nie ma w tym nic złego, a chęć zadbania o swoje zdrowie i późniejsza satysfakcja z udanego pożycia jest lepsza niż zatracanie się w problemie przez jego wypieranie.

O autorze

Janek

Jestem Janek. Tworzę tego bloga, aby pomóc Ci podejmować trudne, ale i mądre decyzje związane z Twoim życiem. Chcę Ci pokazać, że można być zadowolonym ze swojego życia i tworzyć coś sensownego. Kliknij, żeby dowiedzieć się więcej.

Zobacz wszystkie wpisy