W kwestii płci

Tak, zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą się zachowywać źle lub dobrze. Żadna z płci nie jest lepsza i po każdej stronie można trafić na różne osoby. Ten tekst może mieć trochę „agresywny” wydźwięk, ale jest to spowodowane jednym: kobiety są znacznie bardziej świadome, jeśli chodzi o manipulacje wśród ludzi, a mężczyźni pod tym względem często błądzą we mgle.
Chcę tutaj przekazać jedno:

Drugi człowiek może Cię skrzywdzić, szczególnie w relacji romantycznej. Nie oznacza to, że nie należy ich budować, wręcz przeciwnie. Jednak warto wiedzieć, że coś może pójść nie tak. Buduj związki świadomie, nie poprzez wiarę w sztucznie wyidealizowany obraz romantycznej miłości.

Błędne przekonania

Wielu mężczyzn ma wdrukowane błędne przekonanie, że kobieta jest nieskazitelną istotą, która nie może mężczyzny zranić, zdradzić, czy zachować się wobec niego źle. Ze złym zachowaniem w relacjach jest, jak z wypadkami na drodze. Jeśli wierzymy, że nie ma szans, żeby nam się to przytrafiło i nie stosujemy żadnych środków zaradczych, żeby uniknąć ewentualnych problemów, sami prosimy się o kłopoty.

Mężczyzna, jako podnóżek

Widzę różne zachowania mężczyzn w stosunku do kobiet, które pokazują ich jako kogoś kto jest poniżej kobiety.  Uważam że pomimo wielu różnic biologicznych i społecznych kobiety i mężczyzn powinno traktować się dokładnie w ten sam sposób. Niestety mężczyźni często się tak nie zachowują. Z tego powodu chciałbym wymienić kilka spraw na które należy zwrócić uwagę. 

Kobietom nie należy się specjalne traktowanie

Zauważam, że panuje ogólne przekonanie, że kobiety są słabsze od mężczyzn i z tego względu należy zrobić “to i tamto”. Tak, kobiety zazwyczaj są słabsze fizycznie. Jednak wiara w to, że tylko siła fizyczna może wyrządzić krzywdę jest niesamowicie głupia. Gdyby tak było, to słonie by rządziły światem razem z waleniami, a nie ludzie. Kobiety posiadają dużo więcej innych przydatnych narzędzi, z których mężczyźni często nie potrafią korzystać.
Odpowiednie formułowanie zdań, żeby wypaść jak najlepiej w towarzystwie, manipulacje, pomówienia. Dla większości facetów jest to czarna magia. Nie mówię, że kobiety standardowo źle się zachowują. Mówię, że mają do tego narzędzia, umieją to robić i warto mieć to na uwadze.

Kobieta jest taka sama, jak facet

Jako mężczyzna nie powinieneś traktować kobiet w specjalny sposób tylko dlatego, że są kobietami. Jeśli spotkasz na ulicy kobietę, która cię brzydko potraktuje, kiedy do niej podejdziesz i się odezwiesz, to nie uśmiechaj się i nie udawaj, że wszystko jest w porządku. Powinieneś traktować ludzi ze względu na zachowania, a nie ze względu na konkretne ich cechy. Niezależnie, czy ktoś jest kobietą, gejem, murzynem, czy białym facetem, powinieneś traktować go odpowiednio do jego zachowań, w stosunku do ciebie i innych ludzi, a nie odpowiednio do obecności lub braku jednej cechy. 

Mężczyźni też są źli

To nie jest tak, że mężczyźni są święci, a kobiety są złe. Mężczyźni zdradzają, biją i zostawiają rodziny, bo nie umieją wziąć na siebie odpowiedzialności za swoje czyny. Mężczyźni równie często, jak kobiety (a może i częściej) zachowują się źle i krzywdzą bliskich. Staraj się popatrzeć na problem z wielu perspektyw i być świadomym zagrożeń z różnych stron. Różnica jest taka, że zachowania mężczyzn są zazwyczaj widoczne gołym okiem i bezpośrednie, te ze strony kobiet są mniej oczywiste.

Uważaj na kobiety, mogą ci zagrozić

Kobiety nie są efemerycznymi istotami, które należy pielęgnować bo mogą wyginąć. Kobiety NIE są “słabe”. Jest to często powielany mit. Tak samo, jak i mężczyźni kobiety są silne. Zazwyczaj nie jest to siła fizyczna, a kobiety swoją siłę pokazują w innych działaniach. Gdy jest konflikt, kobieta zazwyczaj nie uderzy drugiej. Nie takie techniki stosuje.

Kobieta może zacząć obgadywać rywalkę i używać manipulacji, aby druga strona była postrzegana gorzej w społeczeństwie. Jest to rodzaj przemocy psychicznej, która często może mieć większe oddziaływanie niż ta fizyczna.

Wiara w to, że kobieta nie może nas skrzywdzić jest mrzonką i nie ma nic wspólnego z prawdą. Prawdą jest, że kobieta zazwyczaj nie staje do walki na polu przemocy fizycznej bo statystycznie ma mniejsze szanse przeciw mężczyźnie, ale może zagrozić mu na wiele innych sposobów.

Świetny bokser walczący na zasadach boksu nie spodziewa się, że druga strona może go ściągnąć do parteru i tam założyć duszenie. A życiowy parkiet, niestety nie ma żadnych zasad.

Co może zniszczyć Ci życie?

Bezpodstawne oskarżenie o gwałt, lub pedofilię może komuś zniszczyć życie, a nie jest bezpośrednim zagrożeniem fizycznym. Po takich zarzutach, nawet jeśli są całkowicie bezpodstawne, niektórzy ludzie powoli tracą wszystko: dom, rodzinę, bliskich i popadają w depresję, bo ciąży na nich ogromna presja społeczna. Dla wielu mężczyzn nie wydaje się to zagrożeniem właśnie z tego powodu, że nie mają świadomości, jak potrafią zachowywać się ludzie i myślą, że jak im się zębów nie wybije, czy nie ugodzi nożem, to wszystko będzie w porządku. Ludzie na ogół potrafią stosować nieczyste zagrania i świadomość tego ułatwia tworzenie zdrowych relacji.

Mam nadzieję, że ten wpis pozwoli usprawnić relacje, które tworzysz i podchodzić do nich bardziej świadomie.

O autorze

Janek

Jestem Janek. Tworzę tego bloga, aby pomóc Ci podejmować trudne, ale i mądre decyzje związane z Twoim życiem. Chcę Ci pokazać, że można być zadowolonym ze swojego życia i tworzyć coś sensownego. Kliknij, żeby dowiedzieć się więcej.

Zobacz wszystkie wpisy