Na początku nadmienię, że choć ten tekst jest pisany z perspektywy “dla mężczyzn” to rady zawarte tutaj w dużym stopniu przydadzą się także kobietom. Przykłady natomiast są czysto męskie, z osobistego doświadczenia.

Mężczyzna jest postrzegany w różnych kategoriach przez kobietę, jednak najważniejszymi z nich (co wynika z rozwoju człowieka na przestrzeni wieków) jest: 

  • wygląd – pozwala on ocenić, czy mężczyzna jest zdrowy i czy jego geny są odpowiednie do spłodzenia potomstwa. Silny, wysoki mężczyzna z symetryczną twarzą jest prawdopodobnie jednym z lepszych samców do rozrodu, aby geny rodziców miały szansę przetrwania.
  • zasoby (i to czy nimi się dzieli) – mężczyzna przez większość czasu istnienia homo sapiens był istotą, która zapewniała kobiecie byt i status w społeczności. Jeśli mężczyzna sam nie miał zasobów to, jak miał zapewnić jakikolwiek poziom życia swojej kobiecie i ich dzieciom?
  • zachowanie – jest to też bardzo ważny aspekt, który pozwala założyć, czy mężczyzna będzie umiał zadbać o swoją rodzinę i w jaki sposób. Jeśli w czasach prehistorycznych żył bojaźliwy mężczyzna, to kobiety nie chciały z nim spółkować, bo jego charakter mógłby oznaczać śmierć zarówno dla niego, jak i dla całej rodziny.

Dziś żyjemy w zupełnie innych czasach i dużo się zmieniło w myśleniu cywilizacyjnym, ale nasze organizmy nie dostosowały się do nich. Nie miały na to czasu. Ewolucja postępuje powoli, a zmiany które nastąpiły w ostatnich dwóch tysiącleciach tak szybkie, jak nigdy dotąd na świecie. Więc pomimo całej otoczki cywilizacyjnej, dalej kierujemy się podobnymi instynktami, jak nasi przodkowie sprzed 20 tysięcy lat. Oczywiście kultura obudowała nasze zachowania i niektóre ograniczyła, ale w głębi serca dalej jesteśmy ludźmi pierwotnymi. Nasze “wspaniałe idee” i cała “obudowa kulturowa” działa tak długo, jak panuje pokój i mamy zapewniony bezpieczny byt. W przypadku wojen i różnorodnych sytuacji kryzysowych ta “wspaniała” drabina moralności załamuje się w przypadku większości ludzi

Wydaje mi się, że niezrozumienie tego faktu przez czytelnika sprawi, że cały ten post będzie się wydawał na wyrost i bez sensu. Bo przecież w filmach i serialach pokazują, że większość związków kończy się szczęśliwie i wspaniale. W rzeczywistości jest całkowicie na odwrót. Nieliczne relacje w życiu mają wysoką wartość i należy je pielęgnować, a reszta raczej sprawi, że będziemy czuli się gorzej sami z sobą.

Kwestią, która może rzucić inne światło na tę sprawę jest to, że homo sapiens pojawił się na świecie ok. 300 000 lat temu. Czy sądzicie, że różne cywilizacje, trwające ok. 5 000 lat są w stanie zmienić coś wypracowanego przez ewolucję przez wcześniejsze 295 000 lat? Ciężko, żeby cywilizacja tak szybko usunęła mechanizmy ustanowione przez ewolucję, która zabrała niemalże 60 razy więcej czasu.

Jeśli paliłeś przez 30 lat to ciężko będzie to zmienić w ciągu pół roku, jeśli nie masz do tego jasnej intencji i konkretnego powodu zmiany.
Bo ludzie nie mają intencji wyzbycia się instynktu wypracowanego przez ewolucję, co zresztą byłoby niesamowicie głupie samo w sobie.

Jeśli więc już ustaliliśmy, że liczy się wygląd, zasoby i zachowanie człowieka to jakie wnioski możemy z tego wyciągnąć?

Dbanie o zasoby, poprawi wszystkie z trzech aspektów. Przykłady zaraz nadejdą, ale jeśli jesteś na początku drogi tworzenia życia na swój własny sposób, jest to łatwy sposób do ulepszenia się.

Aby zacząć mówić o przykładach zdefiniujmy w jakiś sposób “zasoby” o których piszę.

Zasób – jest to rzecz fizyczna lub abstrakcyjna, którą posiada człowiek, np. pieniądze, czas, zegarek, samochód, umiejętności, jedzenie.

Więc w jaki sposób można dbać o przedstawione wyżej zasoby?

Pieniądze

Zastanów się w jaki sposób gospodarujesz pieniędzmi. Czy zarządzasz nimi mądrze, czy raczej przeciekają ci przez palce?

U mnie przez długi czas królowała ta druga opcja. Nadal nie jest idealnie, ale uszczelniłem swoje wydatki poprzez ich kontrolę i zwiększanie świadomości finansowej. Spisywałem choćby najmniejszy paragon z datą i rodzajem wydatku (jeśli było ich dużo różnorodnych na jednym, rozbijałem go), a po jakimś czasie przeanalizowałem dane. Jak się okazało, w czasach studenckich w ciągu jednego miesiąca potrafiłem wydać ponad 300 zł na jedzenie i alkohol “na mieście”. Stanowiło to lwią część moich wydatków i łatwo podjąłem działania, aby je ograniczyć. Jednak bez świadomości, że tak się dzieje nie mógłbym podjąć żadnych działań, bo po prostu nie umiałbym stwierdzić w czym, leży problem.

Jeśli chodzi o dodatkowe odnośniki, w tej sprawie zapraszam na bloga https://jakoszczedzacpieniadze.pl/ i do przeczytania książki “Finansowy Ninja”.
Uważam, że Michał Szafrański w bardzo przystępny sposób prezentuje wiedzę z zakresu świadomości finansowej i pomoże wam w uporządkowaniu tej sfery życia.

Czas

Zacznij zwracać uwagę ile czasu spędzasz nad różnorodnymi czynnościami w ciągu dnia. Może siedzisz “na telefonie” 2 godziny dziennie, a może 30 minut. Ciężko jest to określić, jeśli nie obserwujesz tego w żaden świadomy sposób (Są do tego specjalne aplikacje, jak „Stay Focused” na Androida). Czyli metoda dokładnie, jak w przypadku pieniędzy, obserwuj, analizuj, optymalizuj.

Poza tym zwróć uwagę na to ile czasu poświęcasz różnorodnym osobom i czy sprawiają one, że twoje życie jest lepsze. Często “tracimy czas” na znajomości, które nas nie rozwijają (a nawet szkodzą), a nie jesteśmy świadomi ile godzin na nich upływa.

Może masz koleżankę, która lubi się do ciebie odezwać tylko, gdy ma wolny czas i chce gdzieś wyjść, żeby zabić nudę, albo odzywa się w przypadku problemu.
Jako facet nie leć z wywieszonym językiem, tylko zastanów się, czy warto inwestować czas (bo rozwijanie relacji jest swego rodzaju inwestycją) w osobę, która nie wnosi za dużo pozytywnych wartości do twojego życia. Pamiętaj, że powinno się mieć swego rodzaju bufor, ile możesz zrobić dla drugiej osoby bez wdzięczności w jakiejś formie np. pomożesz w czymś koleżance, a ona upiecze ciasto. Jest to całkowicie w porządku, ale jeśli ona nie odwdzięczy się w jakikolwiek sposób, odnotuj to w pamięci. Jeśli relacja polega głównie na braniu” przez jedną ze stron to jest ona najprawdopodobniej toksyczna i powtarzanie podobnych zachowań powinno być wielką czerwoną flagą.

Oczywiście każda sytuacja jest inna i czasem pożytkujemy czas na rzeczy, które nas nie rozwijają i nie wpływają jakoś szczególnie pozytywnie na nasze życie.
Na przykład idziemy po zakupy mamie, czy babci lub pomagamy w naprawieniu czegoś. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji też istnieje jakiś bufor i trzeba go dostosować odpowiednio do sytuacji. Jeśli twoja mama jest sprawną kobietą, a wyręcza się tobą w dużej ilości sytuacji, które może załatwić samodzielnie, nie jest to zdrowe. Jednak jeśli ma problemy z chodzeniem, a ty co drugi dzień robisz jej zakupy i wnosisz na IV-te piętro to jest to sytuacja normalna, dostosowana do zastanych warunków. Ja też, nie mogąc wykonywać pewnych czynności chciałbym, aby ktoś mi z nimi w pewien sposób pomógł.

Jak wspomniałem, bufor jest sprawą indywidualną, różniącą się dla każdej relacji i wpływa nie niego wiele różnych czynników. Natomiast jego ustanowienie sprawia, że zmienia się twoje zachowanie w stosunku do innych osób i tego, jak cię postrzegają. 

Jako bardziej męskiego widzisz kogoś, kto jest konkretny i rozsądnie dysponuje swoim czasem, czy osobę marnującą swój czas na niepotrzebne sprawy dla ludzi, którzy jej nie szanują?

Zegarek, samochód, ubrania, buty

Dbanie o posiadane rzeczy przekłada się na wszystkie z trzech cech, które powinny cechować mężczyznę: wygląd, zasoby i zachowanie. Jeśli dbasz o to co posiadasz pokazujesz innym, że umiesz zarządzać swoim mieniem i dbać o swoje dobra. Jest to pożądana cecha wśród ludzi.

Wolałbyś pożyczyć książkę komuś, kto nie dba o swoje rzeczy i traktuje je bez szacunku, czy jednak osobie o odwrotnych cechach? 

Dbając i szanując posiadane przedmioty sprawiasz także, że istnieje mniejsza szansa na to, że trzeba je będzie wymieniać i inwestować w to czas i energię. Kolejną sprawą jest wygląd. W momencie kiedy dbasz o ubrania i akcesoria, wyglądają one lepiej, co się przekłada także na twój wygląd kiedy z nich korzystasz.

Zegarek

Ostatnio zauważyłem, że pasek skórzanego zegarka, który mam jest strasznie zniszczony, przez co go nie noszę. Sprawiło to, że częściej nosiłem pozostałe dwa zegarki i bardziej je zużywałem. Po zakupie i wymianie paska u zegarmistrza tchnąłem w zegarek nowe życie oraz rozłożyłem zużycie zegarków na jeden więcej. Sprawia to, że każdy z posiadanych zegarków zużywa się w mniejszym stopniu poprzez ich naprzemienne noszenie.

Samochód

Posiadam nie najmłodszy samochód, który już jest pełnoletni i w wielu miejscach jest poobijany/porysowany. Ostatnio oddałem go do warsztatu i mechanik przy zdawaniu powiedział, że samochód technicznie jest w bardzo dobrym stanie, ale wizualnie nie jest najlepiej. W tamtym momencie dotarło do mnie, że niezbyt dbam o to, jak wygląda jeden z najbardziej wartościowych zasobów w moim “portfolio”. Zakupiłem więc zestaw do renowacji lakieru wraz z lakierem w odpowiednim kolorze i zacząłem działać. Na ten moment jedynie oczyściłem lakier, zastosowałem preparat antykorozyjny i pomalowałem miejsca obić, ale samochód już wygląda znacznie lepiej. Jest znacznie mniejsza ilość białych rys, które znacząco kontrastują z ciemnym lakierem. Teraz trzeba podejść bliżej, aby zauważyć niedoskonałości.
Jeśli zeszlifuję nadmiar nałożonego lakieru i wypoleruję samochód politurą to prawdopodobnie samochód będzie w stanie nieporównywalnie lepszym. Ja sam będę czuł się lepiej jeżdżąc nim i jednocześnie będę inaczej się w nim prezentował.

Ubrania

To jak wyglądają twoje ubrania, dużo o tobie mówi. Nie chodzi o to, czy są drogie czy nie. Chodzi o to, czy chodzisz w ubraniach zadbanych, które są wyprasowane, czy też w znoszonych, wymiętolonych i poplamionych. Inni ludzie, którzy cię widzą będą oceniali cię na podstawie m.in. twojego ubioru. Człowiek schludnie ubrany sprawia lepsze wrażenie, niż osoba nie przywiązująca wagi do swojego wyglądu. Możesz kupić golarkę do ubrań, żeby oczyszczać swetry, bluzy i skarpety z nadmiaru “farfocli”. Pierz rzeczy w odpowiednich temperaturach dla danego materiału (zapoznaj się z metkami i zwracaj uwagę na to przy zakupie) i z odpowiednimi kolorami. Sprawi to, że twoje ubrania będą służyły dłużej.

Buty

Dokładnie tak samo, jak z ubraniami ma się sprawa z butami. Różnica jest taka, że w przypadku butów, więcej jest środków pozwalających na ich konserwację. 

Jeśli chodzi o obuwie skórzane, które używasz rzadko (jeśli korzystasz z niego często to prawdopodobnie wiesz, jak o nie dbać), kup prawidła do butów (pozwalają zachować kształt buta), oczyść je i wypoleruj buty pastą w odpowiednim kolorze, zanim schowasz je do pudełka.

Jeśli chodzi o adidasy to szczególną uwagę zwracaj na podeszwy. Co jakiś czas przemyj je w widocznych miejscach lekko zwilżoną gąbeczką z dodatkiem płynu do mycia szyb/mycia naczyń. Systematyczność jest tu kluczowa, bo w momencie, jak brud się “zabije” na gumie nie oczyścisz podeszwy żadnymi sposobami. Do trudniejszego brudu możesz użyć zmywacza do paznokci, ale uważaj na miejsca, gdzie podeszwa jest barwiona, aceton może zmyć farbę. Jeśli chodzi o materiał butów, dowiedz się jaki jest i jak się powinno go czyścić. 

Zmieniaj buty w których chodzisz. Jeśli masz jedną parę butów zużyją się one znacząco szybciej, niż jeśli chodzisz w dwóch parach naprzemiennie

Umiejętności

Można powiedzieć, że: 

Umiejętności = Czas
Wykorzystanie umiejętności = Czas

Ponieważ, używając swoich umiejętności przeznaczasz na ich użycie czas, a wcześniej musiałeś poświęcić czas, aby się ich nauczyć.

To że potrafisz coś zrobić nie znaczy, że musisz pomagać osobom, które tych umiejętności potrzebują. Tak samo, jak z innymi zasobami, powinieneś się zastanowić, czy warto przeznaczyć swój czas i predyspozycje do pomocy komuś. Nie oznacza to, że wszystko zawsze trzeba liczyć, ale warto zazwyczaj zastanowić się, czy dane użycie umiejętności będzie dla nas pozytywne, bądź czy uchroni nas od jakichś negatywnych skutków.

Jedzenie:

Nie marnuj jedzenia, które masz. Staraj się przygotowywać posiłki na bieżąco i zużywać to co masz w lodówce/spiżarni. Wiem, że wydaje się łatwiejsze niż jest w rzeczywistości, ale najważniejsze jest, aby mieć świadomość co mamy w lodówce. Przejrzyj to co masz i zastanów się co mógłbyś z tego przygotować. Jeśli nie gotujesz, zacznij robić nawet najprostsze potrawy. Ważne jest to, aby umieć coś ugotować, nieważne czy jesteś w związku i ktoś inny gotuje, jadasz głównie na mieście, czy u rodziców. Naucz się gotować. Jest to ważna umiejętność, a nie wyrzucanie jedzenia to cecha która uczy nas racjonalnego kupowania i spożywania.

Ten wpis miał być krótszy, ale wiele rzeczy w trakcie chciałem opisać po prostu dokładniej. Podsumowując: zacznij zapisywać i analizować, jak zarządzasz swoimi zasobami, nawet tymi najmniejszymi. Pozwoli ci to zoptymalizować wydatkowanie energii, czasu i pieniędzy. Wszystkie te aspekty przybliżają cię do tego, aby być bardziej racjonalnym i świadomym podejmując różnorodne decyzje. Szanuj swoje zasoby i nie pozwalaj, aby inni cię wykorzystywali.

O autorze

Janek

Jestem Janek. Tworzę tego bloga, aby pomóc Ci podejmować trudne, ale i mądre decyzje związane z Twoim życiem. Chcę Ci pokazać, że można być zadowolonym ze swojego życia i tworzyć coś sensownego. Kliknij, żeby dowiedzieć się więcej.

Zobacz wszystkie wpisy