Interesuję się prawem i kodeksami, nie dlatego że same w sobie te tematy są interesujące, ale znajomość prawa pozwala nam na podejmowanie bardziej świadomych decyzji życiowych. Może uchronić nas niejednokrotnie przed konsekwencjami wynikającymi z niewiedzy na dany temat (np. że czasami lepiej prowadzić działalność gospodarczą w formie karty podatkowej, czasami w ryczałcie, a czasami na zasadach ogólnych i dzięki temu płacić niższe podatki), a w innym przypadku pozwala oszczędzić (np. wiedza, że darowizny i krew oddaną honorowo można odliczyć od podatku).

W tym wpisie opiszę wynik swojej wizyty u prawnika w sprawie ewentualnych konsekwencji, jakie mogą pojawić się w przypadku ojca, z którym nie mam kontaktu od dzieciństwa. Czytałem sporo na ten temat i chciałem zrewidować swoją wiedzę. Okazało się, że w części miałem rację, a w części nie.

Na co zwracać uwagę

 1. Długi.
  Jakiekolwiek długi wynikające ze sposobu prowadzenia życia spadkodawcy mogą przejść na nas tylko w przypadku jeśli przyjmiemy spadek. Spadek standardowo przyjmuje się z “dobrodziejstwem inwentarza” co oznacza, że odpowiadamy za długi do wysokości odziedziczonego majątku (np. dziedziczymy dom wart 500 tys. zł, a długów jest 700 tys. zł, my musimy spłacić jedynie te 500 tys. zł). Problemem może być to, że ciężko czasami jest upłynnić dobro, które odziedziczyliśmy (dom/nieruchomości), a wierzyciele będą nas nękać od tego momentu o spłacenie zadłużenia. Jeśli jesteśmy przekonani, że zadłużenie przerasta wartość spadku i nie ma on dla nas sentymentalnego znaczenia lepiej spadek odrzucić.
 1. Odrzucenie spadku.
  Spadek możemy odrzucić w ciągu 6 miesięcy od daty dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Domyślnie jest to 6 miesięcy od daty śmierci. Jeśli było to później, stosowną argumentację o tym powinniśmy przedstawić przed sądem, ale jeśli kontakt nie jest utrzymywany to udowodnienie tego faktu nie powinno być problemem.
 1. Odrzucenie spadku, a nasze dzieci.
  Jeśli mamy dzieci, a sami odrzucamy spadek, aby odrzucić spadek w imieniu dzieci musimy udać się do sądu po decyzję w sprawie odrzucenia spadku wraz z uzasadnieniem. Na przykład to, że spadek jest prawdopodobnie głównie złożony z długów itp. Ma to chronić dzieci przed sytuacją, gdy rodzice odrzucają spadek w imieniu dzieci bo „nie lubią jakiegoś krewnego”, a dziecko w tym momencie poniosłoby stratę nie nabywając spadku.
 1. Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia.
  Istnieje możliwość podpisania notarialnej umowy ze spadkodawcą o zrzeczenie się dziedziczenia. Podpisując taką umowę zrzekamy się praw do dziedziczenia co skutkuje, że ani my, nasze dzieci, czy wnuki nie mamy żadnego prawa do spadku spadkodawcy. Jest to prawomocne zarówno, gdy spadek składa się z długów, jak i wtedy, gdy moglibyśmy odziedziczyć fortunę
 1. Alimenty od dzieci
  Istnieje możliwość, aby rodzic wystąpił o alimenty na siebie w stosunku do dziecka. Najczęściej ten pomysł pojawia się, gdy sprawą spadkodawcy zainteresuje się MOPS bądź inna podobna instytucja i będzie szukała sposobu na znalezienie pieniędzy. Jeśli nie macie kontaktu z rodzicem przez większość życia to raczej nie macie co martwić się o to, że sąd wyda wyrok nie po waszej myśli. Ale w takim przypadku musi odbyć się sprawa w sądzie i dopiero sędzia jest w stanie prawomocnie stwierdzić obowiązek płacenia alimentów.
 1. DPS/MOPS
  W momencie jeśli rodzic podupadł na zdrowiu i wylądował w DPS lub MOPS, instytucje te mogą dowiadywać się o krewnych, którzy mogliby łożyć na utrzymanie. Takimi krewnymi są dzieci. W przypadku jeśli taka organizacja w jakiś sposób skontaktuje się z wami (np. telefonicznie) w żadnym wypadku nie podawajcie miejsca zamieszkania, ani innych danych, które pomogą was znaleźć. Nie macie ustawowego obowiązku mówienia prawdy takim podmiotom. Najlepiej podajcie jakąś historię, że jesteście za granicą w Szwajcarii, Stanach czy Chinach i do Polski nie zamierzacie wracać, a w ogóle to nie macie pojęcia o co chodzi bo wasz ojciec to zmarł 10 lat temu. Im mniej wiedzą, tym lepiej. Jeśli jednak w jakiś sposób popchną sprawę do przodu, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z prawnikiem

Wszystkie punkty tu opisane to jedynie wskazówka i dzielenie się zdobytą wiedzą. Nie jest to w żadnym stopniu porada prawna i jeśli spotka cię osobiście podobna sytuacja, najlepiej od razu skieruj się do prawnika.

O autorze

Janek

Jestem Janek. Tworzę tego bloga, aby pomóc Ci podejmować trudne, ale i mądre decyzje związane z Twoim życiem. Chcę Ci pokazać, że można być zadowolonym ze swojego życia i tworzyć coś sensownego. Kliknij, żeby dowiedzieć się więcej.

Zobacz wszystkie wpisy