Podobno na początku było słowo. 

Czy tak było, czy nie pewnie się za swojego życia nie dowiemy. Jednak widząc, jakie słowa mają wpływ na świat, który nas otacza, jestem skłonny w to uwierzyć.

To co mówimy tworzy świat wokół nas

Mówiąc do ludzi i używając słów możemy, tak naprawdę tworzyć świat. Większość z obowiązujących praw i obowiązków w naszej cywilizacji jest tylko abstrakcjami, które przyjmujemy za prawdę.

Bo czym są prawa człowieka? Z czego wynikają? Dlaczego człowiek powinien mieć jakiekolwiek niezbywalne prawa, a pies ich nie powinien mieć? Dlaczego nie można zdradzać partnera? Dlaczego zabójstwa są nielegalne? Dlaczego kradzież jest czymś złym? Dlaczego dzieci mają prawo i obowiązek edukacji? Dlaczego kobiety powinny mieć prawa takie, jak mężczyźni?

Nie ma na te pytania odpowiedzi innej niż: bo to jest słuszne. Nie ma obiektywnego powodu do stosowania takich rozwiązań. Są one ściśle skorelowane z naszą moralnością.

Świat jaki znamy jest zbiorem reguł i abstrakcji, które ludzie po prostu przyjęli, jako coś oczywistego.

Reguły i organizacja w społeczeństwie są potrzebne

Większość z tych reguł ma sens i zostały wprowadzone z pewnego powodu. Raczej nikt z nas nie chciałby wychodząc z domu cały czas obracać się przez ramię bo w każdym momencie ktoś mógłby nas zabić. Oczywiście, taka możliwość cały czas jest natomiast dzięki regulacjom prawnym została obniżona do minimum.

Mając na uwadze powyższe, to co mówimy, w jaki sposób i jakie idee przekazujemy tak naprawdę buduje świat, który jest wokół nas. Niezbędnym jest by umieć się komunikować i odpowiednio przekazywać swoje myśli, w jasny sposób.

W tym cyklu zajmiemy się tym, co możemy robić lepiej w komunikacji z innymi ludźmi.

O autorze

Janek

Jestem Janek. Tworzę tego bloga, aby pomóc Ci podejmować trudne, ale i mądre decyzje związane z Twoim życiem. Chcę Ci pokazać, że można być zadowolonym ze swojego życia i tworzyć coś sensownego. Kliknij, żeby dowiedzieć się więcej.

Zobacz wszystkie wpisy