Jest wiele rzeczy, które mogą nam pomóc w życiu, ale o nich nigdy nie usłyszeliśmy, więc nie możemy ich wykorzystać w akcji. Chciałbym zebrać takie przykłady, abyście mogli wybrać to co uważacie, że może się przydać. Piszę o sprawach, które osobiście mi się przydały, ale jeśli macie swoje propozycje, możecie o nich pisać w komentarzach.

Lista:

 • Jeśli masz jakiś konkretny pogląd, staraj się go obalić
  • Łatwo jest okopać się na swojej pozycji i tylko bronić swojego zdania , gdy inni uważają inaczej. Wystarczy mówić swoje i być głuchym na argumenty drugiej strony. Nie tak łatwo jest wysłuchać drugiej strony i zastanowić się, czy to co mówi ma sens. Dlatego duża część osób wybiera łatwiejszą drogę, aby swoje zdanie uważać za świętość i nawet nie rozważać innej opcji, a nawet uważać je za bluźnierstwo. Spojrzenie z drugiej strony zaś, może nam naświetlić problem całkowicie na nowo.
 • Jeśli planujesz wyjście, załóż że jest ono o 15/30 min wcześniej
  • Jest to podejście, które wielokrotnie pomagało mi w życiu. Nie zliczę wyjść, gdzie przypominało mi się na ostatnią chwilę (lub tuż po wyjściu), że coś jeszcze powinienem zabrać/wydrukować/przygotować. Dodatkowe 10-15 minut w takiej sytuacji może naprawdę pomóc. Tak samo, jeśli np. samochód nam nie odpali, będziemy mieli zamrożone drzwi, albo spuszczone powietrze z kół, zdążymy wtedy wezwać taksówkę i dojechać na miejsce na czas. Zostawienie minimalnego bufora pozwala na zorientowanie się w „kryzysowej sytuacji” i rozwiązanie jej. W szczególności, jeśli musimy zdążyć na ważne spotkanie/uroczystość.
 • Zakładaj, że wszystko co mówisz innej osobie, ona przekaże dalej
  • Jeśli naprawdę chcesz utrzymać tajemnicę, nie mów o niej nikomu. Jeśli potrzebujesz się wygadać, a wiesz że ta informacja może być przez kogoś wykorzystana przeciw tobie, idź do terapeuty. Zakładanie, że to co mówisz druga osoba traktuje, jako poufne może wpędzić cię nie raz w kłopoty.
 • Jeśli chcesz coś odłożyć na kolejny dzień, przygotuj się w minimalnym stopniu do wykonania zadania
  • Łatwo jest przekładać zadanie, którego nie chcemy wykonać na kolejny dzień. I kolejny, i kolejny. Przemyślenie i zaplanowanie zadania (choć w minimalnym stopniu) pozwoli na zmniejszenie ilości rzeczy do zrobienia. Jeśli wiesz, jaki trening masz wykonać na siłowni i ile powtórzeń, to idziesz i go robisz. Jeśli tego nie wiesz, to trening robi się skomplikowany.
 • Jeśli myślisz, że coś zapamiętasz, od razu zapisz to sobie
  • Wielokrotnie myślałem sobie: „zapamiętam„, a później okazywało się, że mój mózg wcale nie pracuje tak dobrze, jak myślałem. W natłoku codziennego życia, łatwo zapomnieć o różnorodnych sprawach, czy to data wizyty u lekarza, nazwisko osoby, z którą powinniśmy się skontaktować, czy nazwa firmy od prania dywanów.

Są to podstawowe zasady, którymi się kieruję w życiu. Oczywiście nie wszystkie mają zastosowanie zawsze. Czasem olewam niektóre sprawy, ale generalnie stosowanie powyższych porad poprawia moje codzienne życie.

Za jakiś czas postaram się podrzucić kolejną porcję działań ułatwiających życie.

O autorze

Janek

Jestem Janek. Tworzę tego bloga, aby pomóc Ci podejmować trudne, ale i mądre decyzje związane z Twoim życiem. Chcę Ci pokazać, że można być zadowolonym ze swojego życia i tworzyć coś sensownego. Kliknij, żeby dowiedzieć się więcej.

Zobacz wszystkie wpisy