Nadeszła część trzecia lubianej i poczytnej serii „Przydatne rzeczy o których nikt nie mówi”, w której omawiam przydatne rzeczy, po usłyszeniu których reakcja mogłaby być: „chciałbym to wiedzieć wcześniej!„.

Oczywiście nie wszystkie te rady są „odgórnie i zawsze poprawne”, a raczej dają pewne wskazówki, na co warto zwracać uwagę.

Przejdźmy do listy:

 • Jeśli rozmawiasz z kimś o jego problemie postaraj się unikać zwrotu „Ja…”
  • Jeśli chcesz kogoś pocieszyć postaraj się budować zdania, tak aby skupiały się one na tej osobie i jej uczuciach. Jeśli chcesz odnieść się do swoich doświadczeń powinny być naprawdę zbliżone do omawianej kwestii i odpowiednio sformułowane. Nikt nie lubi być pouczany, a w szczególności w momencie, gdy źle się czuje.
 • Jeśli wynajmujesz mieszkanie, rób zdjęcia przed odebraniem i przed zdaniem mieszkania (tak samo w przypadku wynajmowania urządzeń)
  • Pozwoli Ci to oszczędzić nerwów na wypadek, gdyby ktokolwiek chciał zarobić twoim kosztem. Czy to najemca, czy następny lokator. Tak samo w przypadku wynajmowania samochodu/wiertarki/łódki, czy czegokolwiek innego. Zrobienie zdjęć trwa chwilę, a pozwala oszczędzić niemiłych momentów.
 • W związku staraj się posiadać „swoje tereny”
  • Jeśli jesteś w związku, nie opieraj wszystkiego o drugą osobę. Miej swoją przestrzeń, która jest tylko dla ciebie. Kiedy drugiej osoby zabraknie z jakiegokolwiek powodu, nie będziesz wiedział co masz ze sobą zrobić i może to powodować niepotrzebne działania. Taka zasada tyczy się większości aspektów życia. Finansów, hobby, szczęścia. Dywersyfikuj i staraj się nie opierać całej gałęzi życia na jednym filarze, bo jak on zacznie pękać to można łatwo dokonywać działań, których będziesz żałować.
 • Zakładaj, że wszystko co umieszczasz w Internecie jest publicznie dostępne
  • Nie wrzucaj do Internetu (fora, facebook, wiadomości prywatne, maile itp.) rzeczy, których możesz żałować opublikowania za jakiś czas. Miej na względzie, że ktoś może mieć dostęp do wiadomości/postów za jakiś czas (wycieki, kradzież hasła) i będzie wiedział, że ty byłeś ich autorem i może to wykorzystać przeciwko tobie.

O autorze

Janek

Jestem Janek. Tworzę tego bloga, aby pomóc Ci podejmować trudne, ale i mądre decyzje związane z Twoim życiem. Chcę Ci pokazać, że można być zadowolonym ze swojego życia i tworzyć coś sensownego. Kliknij, żeby dowiedzieć się więcej.

Zobacz wszystkie wpisy