Negocjacje są specyficznym elementem interakcji międzyludzkich, jednak mogą pojawić się w każdym momencie i w każdym miejscu. Mogą angażować jedną, dwie lub więcej osób. Warto wiedzieć czego unikać lub co robić, żeby mieć większą szansę na pokierowanie konkretnej sytuacji w kierunku, który oczekujemy.

Nie zawsze w negocjacjach najważniejsze jest, żeby osiągnąć nasze rozwiązanie wszystkimi dostępnymi środkami. Czasami lepiej jest pójść na kompromis, który nas nie satysfakcjonuje w pełni lub w ogóle odpuścić. Wszystko zależy od sytuacji.

W negocjacjach nie pokazuj, że ci zależy

Oczywiście wszystko zależy od konkretnej sytuacji, natomiast z zasady, jeśli pokazujesz, że coś jest dla ciebie ważne to automatycznie osłabiasz swoją pozycję negocjacyjną.

Jeśli szukasz używanego samochodu i po pewnym czasie widzisz wymarzony, po sprawdzeniu okazuje się, że jest w odpowiednim stanie to nie pokazuj, że ci na nim zależy. To, że chcesz kupić konkretny samochód od konkretnej osoby i jej świadomość tego, stawia ją na lepszej pozycji negocjacyjnej niż ciebie. Wiedząc, że ktoś chce czegoś konkretnego można naciągać warunki i podwyższać cenę,

W negocjacjach z bliskimi pokaż, że ci zależy

Z kolei jeśli negocjujesz z rodzicem wyjście na imprezę to z kolei warto pokazać, że ci na tym zależy, ale także odpowiednio to umotywować i zapewnić o tym, że będziesz się odpowiedzialnie zachowywał. 
Tak samo jest w relacji damsko-męskiej. To, że umiesz argumentować dlaczego akurat na tym rozwiązaniu ci zależy, i że jest ono dla ciebie ważne jest lepszą strategią niż udawanie, że coś “nie ma dla mnie znaczenia”.

Przed rozmową, na chłodno zastanów się “dlaczego?”

Dlaczego zależy ci na konkretnym rozwiązaniu, czy rzeczy? Może być tak, że jest to po prostu chwilowa zachcianka, która w rzeczywistości nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Zastanów się nad tym, czy warto wkładać wysiłek na próbie osiągnięcia konkretnych celów.
Rezultaty takich przemyśleń “zapisz” w głowie (lub na kartce), aby wiedzieć z jakiego powodu dążysz do określonego wyniku. W przypadku rozmowy z osobą bliską da ci to argumenty, które są osadzone w rzeczywistości i twoim choć chwilowym zastanowieniu się, a nie w emocjach związanych z być może nerwową rozmową.

Jeśli nie możesz przepchnąć dużych zmian, przepchnij małe.

Jeśli sprzedawca nie chce sprzedać telefonu wartego 1500 zł za 1200 zł to może warto zaproponować 1450 zł? Może to wydawać się to małą obniżką w cenie, ale za 50 zł możemy zjeść dobry obiad na mieście, a pieniądze te zatrzymamy w kieszeni. Warto walczyć nawet o małe zwycięstwa.

Jeśli chcesz przekonać kogoś do swoich racji, nic mu nie narzucaj.

Jest to jedna z podstawowych zasad w moim życiu. Jeśli chcesz kogoś przekonać do tego co myślisz, pokaż tej osobie, że to co robisz, czy mówisz ma sens i warto po prostu działać w określony sposób. Wciskanie czegokolwiek komukolwiek powoduje raczej awersję niż sympatię.

Nie są to rady niesamowicie odkrywcze, ale kilka wskazówek, które być może pozwolą ci lepiej prowadzić rozmowy i negocjacje z innymi ludźmi.

O autorze

Janek

Jestem Janek. Tworzę tego bloga, aby pomóc Ci podejmować trudne, ale i mądre decyzje związane z Twoim życiem. Chcę Ci pokazać, że można być zadowolonym ze swojego życia i tworzyć coś sensownego. Kliknij, żeby dowiedzieć się więcej.

Zobacz wszystkie wpisy