W czasie życia wielokrotnie doświadczałem, ile rzeczy chciałbym “wiedzieć wcześniej”. I są takie sprawy, w których musiałem mieć przetrzepany tyłek bo miałem konkretny pogląd na daną sprawę i nie zmieniłby się on bez konkretnego wydarzenia. Jednak były też takie sytuacje, których można było uniknąć, gdybym posiadał minimalną wiedzę w jakimś obszarze. 

Wydaje mi się, że aspektem w którym można uniknąć wielu nieszczęść posiadając podstawowe informacje jest zdrowie. Oczywiście, nie unikniemy wszystkiego i na coś trzeba umrzeć, ale możemy zmaksymalizować swoje szanse na długowieczność. 

Wydaje mi się, że “Edukacja Seksualna”, jako przedmiot nauczany w szkołach nie jest czymś co wyczerpuje znamiona przedmiotu szkolnego.
Oczywiście, warto przekazać dzieciakom, że istnieją takie choroby, jak AIDS, kiła, czy rzeżączka, oraz jak chronią przed tym prezerwatywy. Dobrze, żeby młode kobiety i mężczyźni wiedzieli czym jest miesiączka oraz jakie są sposoby na radzenie sobie z nią (podpaski, tampony).

Jednak jest też wokół zdrowia pełno innych tematów, które należy przekazać młodemu człowiekowi. Na pierwszy rzut mógłbym wymienić co najmniej kilka tematów:

  • Czym są szczepionki i w jaki sposób działają?
  • Badania krwi, jakie robić warto i kiedy.
  • Suplementacja, co warto, a co nie warto?
  • Antykoncepcja hormonalna, jakie ma długodystansowe skutki?
  • Dlaczego warto dbać o zęby?
  • In vitro, czym jest, a czym nie jest?
  • Jedzenie. Czego unikać, żeby być zdrowym?
  • Jak sobie radzić ze stresem?

Na ile z tych tematów macie rzeczywistą wiedzę, którą możecie wcielić w życie lub na jej podstawie zbudować rzeczowy argument w rozmowie? U mnie niestety ta wiedza jest nikła. Z tego powodu chcę zgłębić te tematy i podzielić się z wami wynikiem moich dociekań. 

Tak naprawdę są to tematy, które powinny być podstawową wiedzą dla każdego człowieka. Podejrzewam, że z tymi kwestiami jest teraz, jak z higieną w XVIII wieku, niby już coś na ten temat ogólnie wiadomo, ale większość ludzi nie zwraca na to uwagi.

Jeśli wiedza o zdrowiu da nam szansę prowadzić dłuższe i lepsze życie to powinniśmy ją propagować i pokazywać innym ludziom tak samo, jak i Audi, którym chwalimy się na Facebooku od razu po wyjechaniu z salonu, ale jeszcze przed spłaceniem pierwszej raty.

O autorze

Janek

Jestem Janek. Tworzę tego bloga, aby pomóc Ci podejmować trudne, ale i mądre decyzje związane z Twoim życiem. Chcę Ci pokazać, że można być zadowolonym ze swojego życia i tworzyć coś sensownego. Kliknij, żeby dowiedzieć się więcej.

Zobacz wszystkie wpisy