Dbanie o swoje ubrania jest bardzo ważne bo odbija się na tym, jak jesteśmy widziani przez innych. Ta czynność może nie wydawać się czymś, co wprowadza innowację do życia, jednak różnica czy nosisz ubrania zadbane, czy nie może wpływać na twoje relacje i postrzeganie cię przez ludzi.

Czy ubrania mają znaczenie?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że:

Co za różnica? To czy mam jakieś farfocle na ubraniu, przecież nie wpływa na mnie i jestem takim samym człowiekiem.

Jednak pewne zachowania (lub ich brak) pokazują innym, w jaki sposób podchodzimy do życia. I czasem może wydawać się to bez znaczenia, ale tak nie jest. Często mężczyźni nie są świadomi tego, jak ubiór wpływa na ich życie oraz, jak należy dbać o ubrania. Nikt ich tego nie nauczył. Dlatego pragnę pochylić się nad oboma aspektami w tym wpisie.

Efekt aureoli

Jest to efekt, który sprawia, że jedna pozytywna cecha w danej osobie sprawia, że rzutujemy ją na inne cechy tej osoby i zakładamy, że nasz wykreowany obraz jest prawdziwy.

Widząc piękną i miłą w stosunku do nas kobietę możemy automatycznie zakładać, że zawsze jest ona taka miła, jest punktualna i świetnie wykonuje swoją pracę.

Pomimo to, że dwie ostatnie rzeczy nie są jakkolwiek powiązane z naszymi obserwacjami, efekt aureoli sprawia, że rzutujemy konkretne cechy na inne. Oczywiście nie jest to arbitralne i czasem wykazuje się on silniej lub słabiej, ale mózg ma tendencję do takiego traktowania rzeczywistości.

Efekt golema, a niechlujny ubiór

Efekt golema to zjawisko odwrotne do efektu aureoli. I nawet jeśli silnie wierzymy, że “na nas takie rzeczy nie działają” to możemy założyć że działają one choć w części na innych ludzi. Wtedy nasz niechlujny ubiór może wpływać na to, że inne osoby widząc nasze ubrania będą rzutować to negatywnie na nasze inne cechy.

Być może widząc zmiętą koszulę, ktoś może założyć, że jesteśmy burakami i nie szanujemy swojego rozmówcy. Albo, że nie przykładamy się solidnie do naszej pracy.

I nie chodzi o to, że rzeczywiście tak pomyśli, wtedy to jest pół biedy bo robi to świadomie. Głównym problemem w przypadku efektu golema i aureoli jest to, że działa on podświadomie. I wtedy druga strona podświadomie będzie miała wrażenie, że coś jest z nami „nie tak”, lub że jest super. Może objawić się to, jako “intuicja” i w zależności od sytuacji ta osoba będzie odczuwała do nas dystans, lub na odwrót. Dlaczego więc nie pomóc szczęściu?

Ogólne zasady prania i golarka do ubrań

Jeśli lista spisana poniżej jest za długa, a dbanie o odzież wydaje ci się zbędnym luksusem postaraj się wprowadzić przynajmniej te dwie rzeczy.

TL;DR:
Minimalizuj ilość prania ubrań, jeśli nie ma takiej potrzeby, pierz w niskich temperaturach (30°C) z podobnymi kolorami oraz kup golarkę do ubrań. Sprane ubrania i farfocle na nich wyglądają po prostu okropnie i mogą zrazić do ciebie innych ludzi.

Jak dbać o ubrania

No to w jaki sposób dbać o ubrania?

 • Kupuj jakościowe ubrania
  • I nie, nie chodzi mi o to, że masz wydawać “milijony monet” na ubrania, bo takie są teraz modne. Często można kupić jakościowe ubrania “dobrych marek”, nowe lub minimalnie używane przez strony jak olx, czy vinted. Ceny na takich portalach za nowe ubrania z metkami potrafią być i dwa razy niższe niż te w sklepach. Natomiast korzystanie z jakościowych ubrań pozwoli oszczędzić na ich częstym wymienianiu i poprawić swój wygląd.
  • Dobrym przykładem są podkoszulki. W tych kupionych tanio i tak samo wykonanych, po praniu lub kilku, szwy rozchodzą się na wszystkie strony. W ubraniach jakościowych koszulka natomiast zachowuje swoją “strukturę” i wygląd wraz z czasem i praniem.
 • Nie pierz ubrań za często
  • Pranie ubrań powoduje “zużywanie się” materiału i sprawia, że ubrania szybciej się niszczą. Warto mieć to na uwadze myśląc o ich częstym czyszczeniu. Warto mieć do wyboru więcej ubrań danego typu, aby ograniczyć ilość prań. Mając do wyboru 10 koszulek każdą będziemy prać mniej razy w miesiącu, niż mając tych koszulek 5. Przełoży się to na dłuższą możliwość ich używania.
 • Pierz ubrania w odpowiednich temperaturach z odpowiednimi kolorami
  • Odpowiednie warunki, jeśli chodzi o pranie są bardzo ważne, aby zachować nasze ubrania w dobrym stanie. Stosowanie zbyt wysokiej temperatury sprawi, że kolory szybciej wyblakną, a materiał może się skurczyć. Nieodpowiednia chemia może nieodwracalnie uszkodzić elementy naszej garderoby. 
 • Używaj chusteczek do wychwytywania kolorów
  • Jest to przydatny gadżet w przypadku prania ubrań kolorowych. Pozwala na uniknięcie zabarwiania się jednych ubrań przez drugie. Oczywiście nie zapobiegają one temu całkowicie, a jedynie pomagają w tym. Przy praniu należy zwrócić uwagę na odpowiednie dobieranie kolorów ubrań do prania.
 • Używaj golarki do ubrań
  • Golarka do ubrań jest jednym z bardziej przydatnych gadżetów, jeśli chodzi o temat dbania o ubrania. Golarka pozwala nam pozbyć się “farfocli” między innymi ze skarpet, ściągaczy, swetrów i bluz. Używanie jej sprawia, że ubrania wyglądają po prostu lepiej, a jej używanie jest banalnie proste.
 • Przechowuj odpowiednio ubrania
  • Przechowując ubrania staraj się je ułożyć we względnym porządku. Sprawia to, że będą się mniej gnieść i mniej wysiłku będzie trzeba włożyć w doprowadzenie ich do stanu „używalności” oraz ograniczy się ilość czynników na nie działających, jak np. prasowanie.
 • Wyrzuć przetarte skarpety i gacie
  • Sam tego nigdy nie rozumiałem i nie jestem w stanie zrozumieć. Wygodne, znoszone gacie, których facet nie jest w stanie wyrzucić. Jeśli pojawia się drobna dziurka, to w porządku, można ją zaszyć. W przypadku przetarć lub większych dziur w bieliznie należy zrobić jedno. Wyrzucić ją. Pomyśl co pomyślałaby sobie kobieta, którą chciałbyś uwieść i by cię rozbierała, a akurat zapomniałeś, że założyłeś “swoje ulubione bokserki”. Tak samo ze skarpetkami. Zużyte skarpety i bokserki, out.
 • Jeansy wywracaj na drugą stronę
  • Przed pranie jeansów, zapnij guziki i wywróć je na druga stronę, żeby nie uszkodzić innych ubrań.
 • Czyść buty
  • To, jak wyglądają buty dużo pokazuje o danej osobie. U niektórych buty po 3 miesiącach wyglądają, jak wyjęte psu z pyska, a u innych po 2 latach, wyglądają prawie jak nowe. Raz na jakiś czas zerknij na swoje buty i je po prostu wyczyść je delikatną chemią.

To tyle. Jeśli macie więcej pomysłów na wskazówki w tym temacie, koniecznie dajcie znać w komentarzach.

O autorze

Janek

Jestem Janek. Tworzę tego bloga, aby pomóc Ci podejmować trudne, ale i mądre decyzje związane z Twoim życiem. Chcę Ci pokazać, że można być zadowolonym ze swojego życia i tworzyć coś sensownego. Kliknij, żeby dowiedzieć się więcej.

Zobacz wszystkie wpisy